ΤΟ ΕΡΓΟ
Από το 2020, η "σύλληψη" αυτών των αποβλήτων στις όχθες των ποταμών και κοντά σε υδάτινα σώματα έγινε πανευρωπαϊκό καθήκον των Πλαστικών Πειρατών. Συλλέγοντας πλαστικά απορρίμματα και ανεβάζοντας δεδομένα σχετικά με την ποσότητα των απορριμμάτων που βρέθηκαν, μπορείτε -μαζί με τη σχολική σας τάξη ή την εξωσχολική ομάδα νέων- να βοηθήσετε στη διεξαγωγή έρευνας σχετικά με τη ρύπανση των υδάτινων σωμάτων. Οι ενιαίες πειραματικές οδηγίες και τα βήματα εργασίας για όλες τις ομάδες που συμμετέχουν εξασφαλίζουν ότι, σε όλη την Ευρώπη, τα δεδομένα που συλλέγονται είναι συγκρίσιμα και θα γίνουν ορατά βήμα προς βήμα στον χάρτη των Πλαστικών Πειρατών.
Η κοινή πρωτοβουλία των 13 επί του παρόντος ευρωπαϊκών χωρών έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει όλη την Ευρώπη για τη σημασία των ποταμών και - από το 2024 - των ακτών ως κοινές γραμμές ζωής, καθώς και για την προστασία των φυσικών μας πόρων. Επιπλέον, η εκστρατεία στοχεύει να τονίσει τη σημασία της επιστήμης των πολιτών και της διεθνούς ερευνητικής συνεργασίας.